Artykuł pochodzi ze strony: www.nowaslupia.bip.jur.pl

Adres artykułu: www.nowaslupia.bip.jur.pl/artykuly/237

Certyfikat

4 marca 2006 roku Urząd Gminy w Nowej Słupi otrzymał Certyfikat akcji społecznej „Przejrzysta Polska” i znalazł się w ścisłym gronie 12 świętokrzyskich samorządów na 22 startujące w tegorocznej edycji.  
W całej Polsce w akcji wzięło udział 775 urzędów z całej Polski, zaś Certyfikaty otrzymały zaledwie 403 samorządy, co świadczy o skali trudności i wymaganiach stawianych przez organizatorów akcji: „Gazetę Wyborczą", Fundację im. Stefana Batorego, Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Bank Światowy.
Gośćmi sobotniego spotkania finalistów w siedzibie "Gazety Wyborczej" w Warszawie byli wicepremier i szef MSWiA Ludwik Dorn (PiS) i Jan Rokita, jeden z liderów Platformy Obywatelskiej, którzy odbyli debatę na temat stanu polskiej samorządności.

Zadania jakie musiały wykonać urzędy zostały przyporządkowane do 6 zasad
i odpowiadającym im zadaniom obligatoryjnym:

1. Zasady przejrzystości (Opracowanie opisu usług świadczonych w samorządzie).
2. Zasady braku tolerancji dla korupcji (Wypracowanie i wdrożenie kodeksu etycznego pracowników urzędu gminny).
3. Zasady partycypacji społecznej (Opracowanie i wdrożenie programu współpracy
z organizacjami pozarządowymi).
4. Zasady przewidywalności (Opracowanie krótkiego materiału przybliżającego mieszkańcom istniejący w gminie).
5. Zasady fachowości (Wprowadzenie procedury naboru na każdy wakat w urzędzie gminy. Procedura musi zawierać wymóg konkursów na stanowiska kierownicze).
6. Zasady rozliczalności (Urząd przygotuje i rozpropaguje książeczkę (coroczny informator budżetowy dla mieszkańców) pt. "Skąd mamy pieniądze i na co je wydajemy").